Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Județul Satu Mare a semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Educație pentru viață”

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Județul Satu Mare, în calitate de beneficiar, a semnat cu Agenția Națională pentru Romi, în calitate de finanțator, contractul de finanțare pentru proiectul „Educație pentru viață”. Proiectul are o valoare totală de 40.000 Lei, din care 36.000 Lei reprezintă finanțare din partea Agenției Naționale pentru Romi prin Programul „Promovarea unui stil de viață sănătos prin informare și conștientizare”.
Proiectul „Educație pentru viață” are ca scop promovarea unui stil de viață sănătos în rândul comunităților de romi din Județul Satu Mare prin organizarea de sesiuni de educație pentru sănătate și a unor acțiuni de ecologizare. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: informarea și conștientizarea a 390 de persoane de etnie romă din 13 localități din Județul Satu Mare cu privire la virusul SARS COV 2 și cu privire la programul național de imunizare împotriva virusului SARS COV 2; și educația ecologică a celor 390 de persoane de etnie romă din 13 localități partenere din Județul Satu Mare precum și a familiilor acestora. Proiectul va fi implementat în perioada 1 septembrie-29 octombrie 2021 în următoarele orașe/comune partenere din Județul Satu Mare: Orașul Negrești-Oaș, Orașul Tășnad, Comuna Acâș, Comuna Andrid, Comuna Culciu, Comuna Dorolț, Comuna Orașu Nou, Comuna Păulești, Comuna Pomi, Comuna Santău, Comuna Tarna Mare, Comuna Tiream, Comuna Vetiș.

Documente

Ultima actualizare: 03:00 | 19.04.2024